Uckermark - największy region Brandenburgu



Niecałe 80 kilometrów od stolicy Niemiec, Berlina, w północnej części kraju związkowego Brandenburg, znajduje się przed setki lat niezmieniony krajobraz okręgu

- UCKERMARK -  (po polsku: Marchia Wkrzańska)

Z 3.077 metrami kwadratowymi i 120.829 mieszkańcami (31.12.2014) zalicza się jednak do najrzadziej osiedlonych regionów Niemiec.

 

Typowe dla Uckermark są liczne małe wioski z kościołami i charakterystycznym krajobrazem naturalnym.

Większa część Uckermark obejmuje powiaty Uckermark, Oberhavel i Barnim Brandenburg, niewielka część należy do Meklemburgii-Pomorza Przedniego. Jako dowód powstania Uckermark uznaje się traktat Landin, z roku 1250; ograniczał się jednak do przejęcia kontroli całego Uckerland od Książąt Pomorskich do margrabiów Brandenburgii, którzy zakupili go w 1230. Zjednoczone Uckerland (terra ukera) zostaje nazwane Uckermark pod koniec średniowiecza. Nazwa marchii pochodzi od słowiańskiej nazwy głównej rzeki tego terenu - Wkry (niem. Ucker).

 

Charakterystyczne tradycje kulinarne nie istnieją. Rolnicy Uckermark upodobali sobie żywność, która syciła, a także dawała siłę do ciężkiej pracy.Ponieważ Uckermark jest bogate w wodę, dużo ryb było w menu. Rolnicy i robotnicy rolni jedli posiłki (chleb i boczek), głównie w Kalitu plecionym z pola. Podobnie jak innych władców Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego wydał Friedrich II. z Prus w 1756 roku tzw polecenie ziemniaczane. Miało to na celu zapobieganie głodu. Ziemniak dostał w Uckermark własne imię: "Nudl".

 

W tym kontekście rozwinęły się proste i obfite dania. Należą do nich między innymi szynka Klopp (panierowana gotowania lub wędzona), Wrukeneintopf (gulasz z rzepy, warzyw i mięsą wkładką), Klüt & Beern (ziemniaczane kluski z boczkiem, gruszką i cynamonem) i Fliederkräude (słodko-kwaśnym sos z czarnego bzu).

 

Główne miasta: stolica Prenzlau (Przęcław), Schwedt/Oder (Świecie), Angermünde (Węgryujście).